Медиация

Първо да кажем какво е медиация и в кои случаи може да ни е полезна.

Медиацията е способ за доброволно разрешаване на спорове, при който страните се подпомагат от трето, неутрално и безпристрастно лице–медиатор, за постигане на взаимно приемливо споразумение.

В България действа Закон за медиацията, обнародван в Държавен вестник бр. 110 от 17 декември 2004 г., изм. ДВ бр. 86 от 24 октомври 2006 г., изм. ДВ бр. 9 от 28 януари 2011 г, изм. ДВ бр. 27 от 1 април 2011 г., изм. и доп. ДВ бр. 77 от 18 септември 2018 г., изм. ДВ бр. 17 от 26 февруари 2019 г.


Кога може да се ползва процедура по медиация:


- При трудови спорове – на работното място и колективни трудови спорове, както и за уреждане на отношенията при прекратяване на трудово правоотношение, обезщетения, трудов стаж и други;

- При търговски спорове – по повод сключването или изпълнението на търговски сделки или между съдружници, при управление на търговски дружества, свързани с конкуренция и други;

- При договорни спорове – при договори за продажба, доставка, наем, заем, изработка, различни видове услуги;

- При семейни спорове – за уреждане на отношенията във връзка с раздяла/развод или продължаване с брачен договор; за отношенията между родителите и децата и във връзка с децата (родителски права, издръжка, режим на виждане, специфични предизвикателства); за имуществените отношения и омиротворяване на комуникацията занапред, при това запазвайки поверителността;

- При спорове между наследници – за разпределяне на наследственото имущество;

- При спорове в училищата – между ученици и групи от ученици, между учители и ученици, между родители и учители;

- При спорове за недвижими имоти – при продажба, в случаи на съсобственост;

- При застрахователни спорове – между всички участници в застрахователното правоотношение, включително за договаряне на разумни частични обезщетения;

- При потребителски спорове – при неизпълнение или при некачествени стоки/услуги, гаранционни срокове и други;

- Спорове при строителство – по повод забава или спор за качеството на изпълнението на строителството;

- При непозволено увреждане – за договаряне на обезщетение за пострадалия;

- При спорове за интелектуална собственост – при уреждане на последиците от нарушения на авторски права, търговски марки и т.н.


ПРИНЦИПИ НА МЕДИАЦИЯТА

Съгласно чл. 5, 6 и 7 от Закона за медиацията, тя се основава на следните принципи:

- Доброволност - страните участват по своя воля и могат по всяко време да се оттеглят от процедурата по медиация

- Равнопоставеност – всяка от страните има равни възможности за участие в процедурата

- Неутралност – медиаторът не налага решение по спора, всички въпроси в процедурата по медиация се уреждат по взаимно съгласие на страните

- Безпристрастност – медиаторът на проявява пристрастност. Неутралността и безпристрастността се гарантират чрез подписването на декларация от страна на медиатора, в която той е длъжен да обяви дали е налице конфликт на интереси

- Поверителност – медиаторът не може да съобщава обстоятелства, които са му поверени от една от страните по спора, на другите участници, без съгласието на страната, която е разкрила съответната информация. Участниците в процедурата са длъжни да пазят в тайна всички обстоятелства, факти и документи, които са им станали известни в хода на процедурата. Това се урежда чрез Споразумението за медиация, което се подписва в началото на процедурата.

Медиаторът не може да бъде разпитван като свидетел за обстоятелства, които са му доверени от участниците. Изключение от поверителния характер на медиацията се допуска при изрично изброени в закона случаи, свързани, например, с нуждите на наказателния процес, закрила интересите на деца, предотвратяване на насилие, защита на обществения ред и други.

ПРЕДИМСТВА НА МЕДИАЦИЯТА

Чрез използването на медиацията като алтернативен метод за разрешаване на спорове може да се намери изход от задънена улица с минимални финансови и времеви загуби, да се запазят партньорските отношения и репутацията, да се избегнат съдебни искове, да се съхрани изгодна сделка, да се потуши навреме търговски конфликт и други.

В медиацията страните по спора сами определят правилата, пестят време и финансови средства, запазват поверителност, решават проблема по същество, контролират изхода на процеса, съхраняват отношенията си.

От обучението ми по медиация и последвалите, продължаващи и в момента, симулирани медиации, в които участвам, оставам с впечатление, че медиаторът трябва да бъде внимателен слушател, добър дипломат, аналитичен психолог и да притежава значителни умения за комуникация.



ТАРИФА МЕДИАЦИЯ:


1. Такса за консултиране за разрешаване на спор – 40 лв. на час

2. Регистрационна такса (за започване на процедура по медиация) – 30 лв.

3. Такса за медиация при спорове без материален интерес (семейни спорове, свързани с лични отношения и издръжка, трудови спорове, потребителски спорове и други) – 40 лв. на час

4. Таксите за медиация при спорове с материален интерес са уговарят допълнително.

5. В случай, че е необходимо да се извършат разходи за медиацията, напр. за превод, транспорт и хотелско настаняване (в случай на провеждане на медиация в населено място, различно от седалището на центъра за медиация), наем на зала и други, тези разходи се одобряват и заплащат предварително от страните.

6. При провеждане на медиация в друго населено място времето за път и подготовка се таксува в размер на 20% от почасовата ставка за съответния вид медиация.

7. Таксите за медиация не са обвързани с постигането на споразумение, нито с изпълнението му. При постигане на споразумение не се дължи допълнително възнаграждение. Изготвянето на споразумението е отделна от медиацията услуга.


Забележка:

- Всички такси за медиация се заплащат предварително, най-малко 2 дни преди датата на съответно уговорената сесия по медиация. Таксите се заплащат предварително за 2 часа медиация. В случай, че за постигане на споразумение, се окаже необходимо медиацията да продължи повече от 2 часа, медиаторът дава на страните преценка за това колко време още би било необходимо за завършване на медиацията. Медиацията продължава след заплащане на допълнителните часове.

- Заплатените такси не подлежат на връщане след започване на първата сесия по медиация. В случай, че страна или страни, се откажат от провеждането на процедурата преди да е започнала първата сесия по медиация, таксата се връща, като се задържат 10% от нея за административни разходи.